Přednáška 5

Zdroje:

Coddova věta a shnrutí prvního bloku přednášek

Prošli jsme druhou část Coddovy věty a myšlenku důkazu. Poté jsme si shrnuli základní poznatky k relačnímu modelu a některým jeho dotazovacím systémům, relační algebře a (doménovému) relačnímu kalkulu. Chvíli jsme si povídali o tom, jaký vztah k relačnímu modelu má SQL - není to implememtnace relačího modelu, ale hodně se jím inspiruje

Zpracování dotazu

Na motivačním příkladu jsme si ukázali, že je více možností, jak v SQL popsat nějakou tabulku, tj více možných ekvivalentních dotazů. Dále jsme si ukázali, že tyto dotazy (ekvivalentní z poheldu výsledku) nemusí být ekvivalentní z hlediska potřebných zdrojů.

Řekli jsme si, že plánovač RDBMS každý zadaný dotaz dále zpracovává - převádí jej do interní formy (stromová reprezentace; často výraz relační algebry), tu poté přvede do kanonické formy (ekvivalentní výraz s lepšími vlastnostmi pro další zpracování) a pro ten pak s využitím metadat o databázi a dotazu vygeneruje možné plány zpracování a ten nejlepší (odhadem) nakonec použije.

Příště si tento postup popíšeme obecně. Poté se podíváme, co to jsou indexy a jak mohou pomoct s efektivitou zpracování dotazu. Nakonec si řekneme pár základních poznatků o transakčním zpracování.